Викиманија 2012

Од Викимедија Македонија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Wikimania 2012 плаката

Викиманија е годишна меѓународна конференција на Викимедија заедницата. Секоја година организирана е од различни локални тимови, во 2012 година конференцијата ќе се одржи во Вашингтон, САД. Викиманија и овозможува на заедницата и на јавноста да дознае и сподели искуства во врска со иницијативите за слободно знаење низ светот.

United States Capitol - west front.jpg

Претходните конференции биле одржани во:

На минатогодишната конференција во Хаифа, учество земаа двајца претставници од Викимедија Македонија. На конференција 2010 година во Гдањск, учество зема еден претставник од Викимедија Македонија.

Учеството на конференцијата е слободно за сите заинтересирани, посебно за активни уредувачи на проектите на Викимедија и/или за волонтери на Викимедија кои придонесуваат на некој друг начин. Исто така активисти на други проекти од областа на слободно знаење, слободен софтвер, колаборативен и/или образовен софтвер исто така може да се пријават за добивање на стипендија.

Фондацијата Викимедија обезбедува ограничен број на стипендии со кои се покриваат трошоците на избрани кандидати за учество на Викиманија. Постојат два типа на стипендии: целосни и делумни. Целосната стипендија ги покрива трошоците на патување, сместување и регистрација.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]


архива на вести ...