Викиманија

Од Викимедија Македонија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Викиманија е годишна меѓународна конференција на Викимедија заедницата. Секоја година организирана е од различни локални тимови. Викиманија и овозможува на заедницата и на јавноста да дознае и сподели искуства во врска со иницијативите за слободно знаење низ светот.

Учеството на конференцијата е слободно за сите заинтересирани, посебно за активни уредувачи на проектите на Викимедија и/или за волонтери на Викимедија кои придонесуваат на некој друг начин. Исто така активисти на други проекти од областа на слободно знаење, слободен софтвер, колаборативен и/или образовен софтвер може да се пријават за добивање на стипендија.

Фондацијата Викимедија обезбедува ограничен број на стипендии со кои се покриваат трошоците на избрани кандидати за учество на Викиманија.


  • 2013 - Хонг Конг, Кина
  • 2012 - Вашингтон, САД
  • 2011 - Хаифа, Израел. Извештај од конференцијата
  • 2010 - Гдањск, Полска. Извештај од конференцијата
  • 2009 - Буенос Аирес, Аргентина
  • 2008 - Александрија, Египет
  • 2007 - Тајпеј, Тајван
  • 2006 - Бостон, САД
  • 2005 - Фанкфурт, Германија