2013.03.14 Работилница за Википедија на Универзитетот во Битола

Од Викимедија Македонија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фотографија од настанот во Битола на Педагошкиот факултет.
Фотографија од настанот во Битола на Педагошкиот факултет.

Со почеток во 11:00 часот на Универзитетот во Битола ќе се одржи работилница за користење и уредување на Википедија и останатите проекти на Фондацијата Викимедија. Предавањето е од отворен тип, влезот е слободен за сите заинтересирани.

Агенда[уреди]

 1. Вовед
 2. Вики технологија
 3. Википедија
 4. Викимедија, проекти: Заедничка ризница, Викивидови, Викиречник, Викиизвор, ...
 5. Проект „Македонија на Википедија“

 1. Најавување на википедија. SUL сметки.
 2. Основи на вики јазикот за означување (wiki markup language)
 3. Како да почнам нова статија
 4. Како да уредам постоечка статија
 5. Преведување на статија
 6. Категории
 7. Подигање на слики
 8. Биографии на живи личности
 9. Вики извор/wikisource, како се прави транскрипција. Пример со периодиката „Илинденски пат“
 10. Вики-портали. Примери на портали:
  1. Македонија,
  2. Историја,
  3. Философија,
  4. Психологија,
  5. Право
 11. Вики-проекти, координација на работата на уредувачите на одредена тема. Примери на вики-проекти:
  1. УГД - ВикиПроект за координација на работата на Википедија на студентите од УКЛО
  2. УКЛО - ВикиПроект за координација на работата на Википедија на студентите од УКЛО
  3. ФИНКИ - ВикиПроект за координација на работата на Википедија на студентите од ФИНКИ

Предавач[уреди]

На покана на организаторите на настанот: МИОА и УКЛО - Битола;

 • Димче Грозданоски, претседател на Викимедија Македонија, активен уредувач на Викимедија проектите меѓу кои и Википедија на македонски јазик, администратор на Википедија на македонски јазик, вработен во Министерството за образование и наука.

Присутни[уреди]

 1. --Zlatkoilieski (разговор) 13:00, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 2. --Tonibelja (разговор) 13:01, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 3. --Katerina.K (разговор) 13:03, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 4. --BakeV (разговор) 13:03, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 5. --Josif.petrovski (разговор) 13:05, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 6. --Mimozatrajkoska (разговор) 13:05, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 7. --Simona92 (разговор) 13:06, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 8. --Nikola.veljanovski (разговор) 13:07, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 9. --Aneta992 (разговор) 13:07, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 10. --Vlade badboy (разговор) 13:09, 14 март 2013 (CET)[одговори]
 11. --Biljana222 (разговор) 13:09, 14 март 2013 (CET)[одговори]

Презентации[уреди]

Во продолжение следат pdf документи од презентацијата.

Вовед и претставување
Wiki технологија
Општо за „Википедија“
Претставување на Wikimedia проекти
Претставување на проектот „Македонија на Википедија“
Уредување на „Википедија“

архива на вести ...